Tabata: cvičení pro každého, kdo si chce dát do těla

tabata

Chcete si dát pořádně do těla, ale běžné workoutové série vás už nebaví? Na běh je příliš zima a plavecký bazén máte až moc daleko? Nabízí se intenzivní cvičení tabata, což je jistá forma HIIT tréninku. Jinými slovy se extrémně zapotíte, ale bude to stát za to! Tak co, dámy, jste připraveny na změnu?

Co je to tabata?

Jak již bylo zmíněno, tabata je forma HIIT tréninku. Mluvíme o intervalovém cvičení, které je rozděleno do osmi dvacetivteřinových intervalů, které prolíná vždy desetivteřinový odpočinek. V praxi to tedy vypadá tak, že dvacet vteřin cvičíte s plným nasazením, deset vteřin odpočíváte. A takto jednotlivé cviky opakujete osmkrát. 

Jedna tabata má tedy čtyři minuty, po nichž může následovat až minutová pauza. Pokud však do toho dáte opravdu všechno, už brzy uvidíte skvělé výsledky. Metabolismus totiž bude fungovat na plné obrátky a spalovat nechtěné tuky i následujících čtyřiadvacet hodin po tréninku. 

Až z dalekého Japonska

Ptáte se, kde se vlastně tento druh cvičení vzal? Své kořeny má až v dalekém Japonsku, dalo by se říct. Objevil či popsal ji ve své studii japonský profesor, který zkoumal nejrůznější způsoby tréninku na olympijských sportovcích. Těch nejlepších výsledků dosáhla skupina jedinců, kteří praktikovali právě tento druh fyzické aktivity. 

Nejen, že se olympionici pyšnili skvělými výsledky, ale také se jim znatelně zvětšila kapacita plic a s tím samozřejmě i jejich celková fyzická kondice. 

Trend, který má mnoho podob

Dalo by se konstatovat, že tabata je dnes hitem. Má celou spoustu podob. Některé se skládají z osmi intervalů, během nichž se střídají vždy dva cviky, jiné se mohou soustředit pouze na jeden a ten samý cvik. S postupem času je možné časové intervaly prodlužovat, není třeba zůstávat u obecných pravidel. 

Vždy se však zahřejte a protáhněte

Co ale platí v každém případě, je důležitost protažení a zahřátí. Ostatně na tuto zásadu musíme dbát i v okamžiku, kdy provádíme jinou fyzickou aktivitu. Jen tak snížíme riziko možných zranění nebo jiných negativních následků, jež se sportováním souvisí. 

Cvičíme tabatu s trenérkou Šárkou

Chcete si intenzivní cvičení vyzkoušet? Pokud patříte k začátečníkům, vyplatí se cvičení s trenérkou Šárkou, která má tabatu tuze v oblibě. Důvodem je rychlost, s jakou lekce ubíhá, i to, že se při cvičení protáhne celé tělo. Za příjemný bonus trenérka považuje také množství spálených kalorií i to, že jednotlivé lekce nejsou stereotypní. 

Sama na svém webu cvicenissarkou.czpřes 200 lekcí, stačí si jen vybrat! 

I takto může vypadat tabata

Tabata bez skákání

Cardio tabata

Zefektivněte svůj trénink se spalovačem tuků

S naším Fat Blockerem se zapotíte ještě o trochu víc!

fat blocker 4