BLOG

 

BLOG 

Vitamín C nejen jako podpora imunity

VITAMÍN C_1

 

C jako citron

Když se řekne vitamín C, každému se vybaví citron a obrana proti nachlazení. Samozřejmě je vitamín C skvělou podporou pro náš organismus hlavně v přicházejících chladných dnech, kdy každého druhého schvátí nějaká nemoc. 

Další výhody vitamínu

Ale vitamín má i mnoho dalších výhod, navíc s těmi citrony a obsahem vitamínu v nich to také není tak horké. Na tyhle výhody a kde vitamín čerpat si povíme právě v dnešním článku.

Vitamín bychom tedy měli využívat v první řadě v období, kdy jsme více náchylní k nachlazení a také při rekonvalescenci. Dále přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Pomáhá také proti alergiím a bojuje s infekcemi.  

Dalším přínosem je, že vitamín zlepšuje zdraví srdce a reguluje krevní tlak. 

Pokud máte problém s dásněmi, různé záněty nebo Vás trápí krvácení dásní, také byste měli zařadit tento vitamín do svého denního příjmu vitamínů a minerálů.

A takovou třešničkou na dortu je zlepšení nálady při dostatečném příjmu vitamínu a také více energie během dne. 

Kde můžete vitamín C získat?

Kladete si určitě otázku, kde čerpat vitamín a kde najdete nejlepší zdroje? Kromě citronů je vitamín obsažen v ovoci a v zelenině. Měli byste proto zařadit okolo 500g - 1 000g zeleniny během dne a alespoň pár kousků ovoce. Neměli bychom ale zapomenout, že při tepelné úpravě zeleniny a ovoce se vytrácí množství vitamínu C. Uvádí se, že může zmizet až 10 % vitamínu během 5 minut vaření, protože tento vitamín je velmi citlivý na teplo.

Nejlepším řešením je poté suplementace a čerpání vitamínu z doplňků stravy. 

Glamurfit doporučuje:  VITAMINE C 1000 with rose hips více zde.

 

VITAMINE C 1000mg


 

Patří chlorella mezi nejúčinnější doplňky stravy?

Patří CHLORELLA mezi nejúčinnější doplňky stravy_ (1)

V dnešní nabídce doplňků stravy a zdravé výživy se lehce ztratíme. Hledáme to nejlepší pro naše zdraví, ale jsme zaplaveni informacemi, které si někdy i protiřečí, takže může být těžké se v nich orientovat. Nicméně od té doby, co se chlorella objevila na trhu, uběhlo již mnoho let. Díky tomu, že si své místo mezi výživovými doplňky stabilně drží, se můžeme domnívat, že to, co chlorella „slibuje“, také skutečně nabízí, jinak by o ni lidé už dávno ztratili zájem.

 

Čím si chlorella získala pozornost 

Tato jednobuněčná sladkovodní řasa je tolik vyhledávaná především pro své detoxikační vlastnosti a pro široké spektrum hodnotných látek. Uvést můžeme například hořčík, železo, mnohé aminokyseliny, chlorofyl a vitamíny skupiny B, včetně vitamínu B12, jehož častý nedostatek mívají vegetariáni. Chlorella obsahuje antioxidanty, které nás chrání před volnými radikály, podporuje přirozenou obranyschopnost a stabilizuje krevní cukr.

Detoxikace 

Dostatek vlákniny v chlorelle není jediným důvodem, proč se zrovna ona stala výborným chelačním prostředkem. Těžké kovy a jiné toxiny vylučuje i skrze močový systém. Chlorofyl, barvivo nacházející se v zelených rostlinách, zase čistí krev. Chlorella je tedy jakási multifunkční čistící rostlina.

Zdravé střevo

Lidé, kteří se léčí antibiotiky ocení zase její schopnost udržovat střevní mikroflóru v dobrém stavu. Chlorella totiž slouží i jako prebiotikum, takže vytváří vhodné prostředí pro střevní bakterie. Dnes už se objevuje čím dál více informací ohledně tzv. „druhého mozku“, jak se přezdívá našim střevům. Ukazuje se, že jejich činnost je mnohem důležitější, než jsme si doposud mysleli. Antibiotika střevní mikroflóru často ničí a je třeba užívat laktobacily, aby se střevní rovnováha opět obnovila. Laktobacily ale potřebují správné prostředí – a právě tady se hodí chlorella. Za zmínku stojí i fakt, že chlorella má více betakarotenu než mrkev a naše tělo si tento betakaroten dokáže proměnit ve vitamín A, který je mimojiné důležitý i pro tlusté střevo. Zároveň má chlorella dostatek již zmíněné vlákniny, která se osvědčila jak při vylučování toxinů, tak při udržování zdravého fungování střev.

Co je dobré vědět

Dbejte na kvalitu. Některé nabízené tablety či kapsle s chlorellou mohou obsahovat přílišné množství plniv, někdy až polovinu. Pokud berete vitamín C, užívejte ho od chlorelly s větším rozestupem, protože jejich společné působení by u větších dávek vitamínu C mohlo negativně ovlivnit detoxikaci. Jinak je ale chlorella skvělým pomocníkem ke zdraví, lze ji brát dlouhodobě a předávkování je u obvyklých dávek velice nepravděpodobné. Mohou ji užívat těhotné i kojící matky. Dávku je dobré navyšovat, takže klidně začněte jednou kapsli a každý další den o jednu přidejte. Nejlepší je brát chlorellu nalačno. Není se prakticky čeho bát – její účinky jsou prověřené časem   

Glamurfit doporučuje:  CHLORELLAX DETOX 500mg více zde.

Patří CHLORELLA mezi nejúčinnější doplňky stravy_ (3)


 

Tajemství vlákniny

TAJEMSTVÍ VLÁKNINY (1)

Snad každý ví, že vláknina je důležitou složkou naší výživy, která nám pomáhá ke správnému zažívání, většina lidí  ji přesto nejí v dostatečném množství. Věděli jste, že neexistuje jen jeden druh vlákniny? Aby naše tělo dobře fungovalo, potřebujeme mít v jídelníčku zastoupené oba dva typy vlákniny.

 • Co je to vlastně vláknina a kolik jí potřebujeme?
 • Zjednodušeně řečeno, vláknina je strukturální složka rostlinných potravin a nachází se v zelenině, celém ovoci, luštěninách a obilovinách jako je např. obilí nebo hnědá rýže. Podle posledních průzkumů 8 lidí z 10 nemá v jídelníčku doporučených 25 g  vlákniny denně. Pokud nejíme tolik vlákniny, kolik bychom měli, můžeme se pokusit její množství postupně navyšovat. Pokud bychom totiž do stravy přidali příliš rychle větší množství vlákniny, mohli bychom si přivodit zažívací problémy a plynatost. Tělo si musí zvykat pomalu.. Důležité je také pít hodně tekutin, díky kterým vláknina změkne a nabobtná.
 • Jaké jsou typy vlákniny a jak fungují?
 • Rozpustná vláknina se v největší koncentraci nachází v jablkách, pomerančích, mrkvi, bramborách, ovsu, ječmenu a fazolích. Jak už z názvu vyplývá, rozpustná vláknina se rozpouští ve vodě. Po svém rozpuštění nabobtná, což napomáhá pocitu plnosti. Slouží i jako potrava pro tzv. zdravé bakterie ve spodní části zažívacího traktu a zpomaluje vstřebávání glukózy z krevního řečiště, pomáhá udržovat hladinu krevního cukru vyrovnanou v průběhu celého dne.
 • I nerozpustná vláknina podporuje zdravé zažívání, ale odlišným způsobem. Namísto toho, aby se ve vodě rozpouštěla, nerozpustná vláknina ve spodní části zažívacího traktu vodu absorbuje, v důsledku toho pak nabývá na objemu. Tento typ vlákniny, který se v největší míře vyskytuje v zelenině,  pšeničných, kukuřičných a rýžových otrubách a dalších celozrnných produktech, urychluje průchod nepotřebných látek trávicím systémem, pomáhá udržovat jeho pravidelnou funkci.
 • Existuje ještě jeden zajímavý druh vlákniny, kterému se říká " odolný škrob". Ovoce, zelenina, zrna a fazole obsahují  tři typy sacharidů - cukry, škroby a vlákninu. Škroby se obvykle v rámci trávicího procesu rozpadají na jednotlivé cukry, některé potraviny, jako jsou fazole, banány a oves však trávení jednoduše vzdorují. Vzhledem k tomu, že se odolné škroby nerozpadají, při průchodu trávicím traktem zůstávají nedotčené, zachytávájí vodu, nabývají na objemu a napomáhají správné funkci.
 • Jak poznat, která vláknina je rozpustná a která ne...
 • Určit, která je která, se dá relativně snadno. Například pokud vaříte brambory, tekutina zhoustne,  protože brambory jsou bohaté na rozpustnou vlákninu. Pokud vaříte hnědou rýži, nezačne být lepkavá, protože nerozpustná vláknina se nerozpouští. Namísto toho absorbuje při vaření vodu, v důsledku toho zrna  nabydou na svém objemu.
 • Dalším jednoduchým způsobem je např. otevřít si konzervu fazolí - rozpustná vláknina s konzervu kukuřice. - nerozpustná vláknina. Fazole i kukuřice jsou balené ve vodě, pokud se však podíváte na tekutinu v plechovce, vypadá úplně jinak. Jelikož vláknina v kukuřici je nerozpustná,  tekutina, v níž je konzervována, vypadá jako voda, zatímco tekutina v plechovce fazolí je mnohem hustší, protože rozpustná vláknina vodu zahustila.
 • Tipy ke zvýšení příjmu vlákniny
 • Jezte celé ovoce včetně slupek namísto ovocných šťáv
 • Jezte celé ovoce namísto dezertu
 • Jezte různou celou zeleninu - vařenou i syrovou
 • Jezte celozrnné pečivo, cereálie, sušenky atd. namísto těch, které jdou vyrobeny z rafinované bílé mouky
 • Jako alternativu bílé rýže používejte rýži hnědou, jáhly nebo ječmen
 • Do polévek, při dušení a do salátů přídávejte fazole

Stránka 1 z 2 - 4 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.